„DŹWIĘKIEM MALOWANE”  Vedig Art.
Relaks, odprężenie -  budowanie własnej kreatywności,
odczuwanie dźwięku wszystkimi zmysłami.

Wg metody „Rezonans  Źródła” Autor Witold Jabłoński

Projekt realizowany w Ośrodkach Specjalnych i Ośrodkach Terapii Zajęciowej.

                       Dźwięk oprócz narkotyków, to najsilniejszy czynnik  zmieniający świadomość.
                                                                                                                              
Genesis P. Orridg

Masaż całego ciała za pomocą gongów i mis w połączeniu z dźwiękową podróżą, która oczyszcza i inspiruje. Dźwięk, przestrzeń i ruch zagęszczają się w tym wyjątkowym procesie. Czas staje się bezczasowy.  Zróżnicowany i wielorodny świat dźwięku gongu i wibracji mis, uruchomiony przez Gong – Mena   otwierają przestrzeń, w której stajemy się nitką pomiędzy ciałem, a naszym wnętrzem.  Dźwięki gongu i wibracje  trafiają do nas nie tylko poprzez słuch lecz również przez doznania akustycznych drgań w całym ciele. Majestatyczne dźwięki otulają i przenikają dając wgląd w głębokie warstwy osobowości i przerywają mechanizmy wytwarzające napięcia w ciele. Muzyka w tym rytuale wyłania się z dźwiękowej intuicji i wizji grającego oraz odbioru słuchaczy. Strumień wibracji gongu i mis pozwala nam uruchomić własne projekcje obrazu i odczuć, równoznaczne z rzeczywistością. 
Jak wpływa na organizm;  Sesje z wykorzystaniem mis i gongów są skuteczną metodą relaksu. W osiągniętym dzięki wibracjom stanie odprężenia, mogą zostać usunięte nagromadzone napięcia, blokady, strach oraz uczucie niepewności, lęki i stres. Masaż dźwiękiem przywraca organizmowi harmonię, wzmacnia witalność, odpręża i rozluźnia. Ponadto, w czasie seansu uruchomione zostają procesy oczyszczające w organizmie oraz jego wewnętrzne zdolności do samo uzdrawiania. Co więcej, pomaga zwalczać migreny, usuwać ból i bezsenności. Uczestnicy seansów doświadczają głębokiego relaksu, odprężenia, ukojenia i oczyszczenia. Doznają wewnętrznego spokoju i równowagi psychofizycznej.  

CELEM PROJEKTU „Dźwiękiem Malowane” jest uzyskanie głębokiego stanu relaksacji
I odprężenia co może skutkować redukcją stresu.  Podczas masażu wibracjami mis i kąpieli w dźwiękach gongów uwalniają się zgromadzone w ciele fizycznym wszystkie napięcia i blokady. Uwolnienie takie stanowi odpowiednią bazę do ożywienia oraz wzmocnienia wewnętrznych sił samo naprawczych i odzyskanie pewności siebie. Spowolnienie pracy mózgu pozwala na wyciszenie, odnalezienie siebie w sobie, a przywoływane pozytywne wzorce budują nowe kryteria wartości. Wspólne odczuwanie i przeżywanie buduje harmonię grupy i odpowiedzialność nie tylko za siebie.  Kontakt z dźwiękiem ułatwia dotarcie do wnętrza, stymuluje przebieg napięć, powoduje obniżenie poziomu agresji i odczuwania niepożądanych emocji. Daje poczucie bezpieczeństwa, akceptację, poczucie bycia osobą ważną. Uświadamia iż każdy z nas jest jedyny niepowtarzalny.
Powyższe cele będą realizowane poprzez -  dźwiękowe opowieści słowne i muzyczne. Uczestnicy po kilku spotkaniach zapraszani będą również do wspólnego grania.

Przeciwwskazania– niechęć, nadwrażliwość.

SPOSÓBY REALIZACJI

 
               Kąpiel w dźwięku mis i gongów, odbywa się na leżąco. Uczestnicy sesji  przyjmują najwygodniejszą z możliwych, pozycję leżącą na materacach, karimatach, śpiworach. Wyłączamy zmysłu wzroku – zamykamy oczy lub je przysłaniamy. Jeśli jest możliwość zaciemniamy salę. Podczas sesji nie staramy się zrozumieć skąd pochodzą dźwięki – czujemy, wyłączamy świadomy umysł.
            Stopniowo będą do sesji włączane inne instrumentu – gongi królewskie, kije deszczowe, dzwonki – warunkiem ich wprowadzenia będą reakcje uczestników.
             Ponieważ odbiór wibracji w  grupie będzie bardzo indywidualny, w trakcie sesji będą wprowadzane modyfikacje w celu osiągnięcia jak najkorzystniejszych efektów u uczestników.
 
     Podczas warsztatu tworzone są prace plastyczne obrazujące odczucia i wizje uczestników.
Wszystkie prezentowane prace zostały narysowane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Koszalinie.

Monika -  Na rysunku koleżanki Patrycja, Asia. Razem są na karuzeli, otacza je wir.

Monika -  Na rysunku koleżanki Patrycja, Asia. Razem są na karuzeli, otacza je wir.

 

Agnieszka – zobaczyła własny nowy dom i SERDUSZKA.

Agnieszka – zobaczyła własny nowy dom i SERDUSZKA.

 

Dominik – podczas dźwiękowej podróży leciał taką rakietą. Widział UFO ludki.

Dominik – podczas dźwiękowej podróży leciał taką rakietą. Widział UFO ludki.

 

Igor –  narysował ptaki, które widział, czuł ze sam lata, w środku wielka misa.

Igor –  narysował ptaki, które widział, czuł ze sam lata, w środku wielka misa.

 

Agata – po opowieści „Leśny Spacer”.

Monika -  Na rysunku koleżanki Patrycja, Asia. Razem są na karuzeli, otacza je wir.


 

Beata – Marzenia – wycieczka w góry.

Beata – Marzenia – wycieczka w góry.

 

Dominik -  w trakcie spotkania stał kilka minut w wielkiej misie. Jest na łodzi podwodnej, chciałby zostać wojskowym.

Dominik -  w trakcie spotkania stał kilka minut w wielkiej misie. Jest na łodzi podwodnej, chciałby zostać wojskowym.

 

Partycja – to narysowała po dźwiękowej podróży z  tęczą.

Partycja – to narysowała po dźwiękowej podróży z  tęczą.

 
Podczas zabiegów, sesji dźwiękowych i innych zabiegów używamy certyfikowanych muzycznie mis, gongów, monochordów i instrumentów etnicznych rezonujących transcendentalnymi dźwiękami w harmonii z tonem A 432 Hz.

Miejsce i  czas realizacji projektu  – uzgadniany jest indywidualnie.